Video odhaluje skutečný průběh šarvátky na akci Madeleine Albrightové

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 26.10.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Kolem akce, na které měla údajně podle některých médií skupina protestujících nadávat Madeleine Albrightové, se vyrojila řada spekulací a zavádějících tvrzení. ParlamentníListy.cz proto zjišťovaly, jak se celá akce seběhla. Dokladuje to navíc i přiložený videozáznam.

Členové sdružení Přátelé Srbů na Kosovu, kteří dlouhodobě upozorňují na porušování základních lidských práv v této jihosrbské provincii, chtěli někdejší ministryni zahraničí USA vyjádřit svůj negativní postoj vůči její tehdejší balkánské politice, která vyvrcholila bombardováním civilních cílů v Jugoslávii a to včetně nemocnic či škol.

Dokumentarista Václav Dvořák během autogramiády věnoval Madeleine Albrightové DVD se svým filmem Uloupené Kosovo, na což se prý exministryně zahraničí USA ještě vstřícně usmívala. Když však viděla plakáty, které zobrazovaly důsledky její zahraniční politiky, tedy umírající srbské děti, kontroverzní obchody s kosovskou telekomunikační společností IPCO nebo etnické čistky na Srbech v Chorvatsku, dovedlo ji to k nepříčetnosti. Členové sdružení totiž chtěli na plakáty také její autogram, neboť i to je podle nich její dílo, stejně jako nová kniha, kterou představovala.


Dvořák: Potyčku vyvolala sama Albrightová a její doprovod

Madeleine Albrightová podle Dvořáka neunesla tíhu argumentů. „V té chvíli nás fyzicky napadla amatérská ochranka toho knihkupectví, Albrightová na nás začala hystericky křičet ‚get out, get out!‘ a nakladatel, který ji tam doprovázel, z toho byl úplně na nervy a chtěl se se mnou prát,“ popisuje dokumentarista průběh incidentu, z čehož je zřejmé, že potyčku nevyvolali protestující, ale naopak sama Albrightová a její doprovod. Americká politička s českým původem prý navíc začala plakáty okamžitě trhat na kousky.

„Přitom na nás řvala, že my jsme váleční zločinci. To je úplně postavené na hlavu. Její reakce mě hrozně překvapila. My jsme tam přišli slušně, dal jsem jí darem film, který jsem v Kosovu natočil, a chtěli jsme jen, aby nám podepsala plakáty, kde bylo ve fotografiích zdůrazněné její dílo. Ať už jde o uloupené Kosovo, které bylo za pomoci bombardování a agrese NATO věnováno narkomafii, nebo firmu IPCO, na které si Albrightová namastila kapsu,“ komentuje Václav Dvořák pro ParlamentníListy.cz.

K TÉMATU:

Krvavá balkánská řeznice Albrightová neunesla důsledky svých činů. Hystericky nadávala a roztrhala plakáty

Jak se stát válečným zločincem v Praze? Čtěte!

 

Bývalá šéfka americké diplomacie si podle něho asi myslí, že ji v Praze všichni milují a ani v nejmenším neočekávala, že by ji tu někdo konfrontoval s dopady její tehdejší politiky. V místě prý byla i řada lidí, která na expolitičku pokřikovali, že je krvavá bába. Albrightové se totiž prakticky po celém Balkáně mezi Srby přezdívá „balkánská řeznice“.

Prý to bylo nevhodné, podepisovala svoji knihu

„Ta amatérské ochranka z Paláce knih s námi zacházela hrozně a chování samotné Madeleine Albrightové bylo zarážející. Takhle se přece diplomat nemůže vůbec chovat. Jestli tento člověk řídil americkou diplomacii, tak se vůbec nedivím, že nadělala takové zločiny, to při její mentální úrovni ani jinak být nemůže,“ dodává Dvořák s tím, že ochranka dokonce jejich fotografku srazila na zem. Ta na ně následně jela podat trestní oznámení.

 

Podle politologa Jiřího Pehe byla taková akce vzhledem k místu a důvodu setkání nevhodná. „Dle mého soudu je především neadekvátní a neslušné, když politik tohoto kalibru někam přijde a podepisuje svoji knihu, tak že si to lidé spletou s nějakou příležitostí jít demonstrovat. V demokratické společnosti jsou různá fóra, na kterých se dá různým způsobem protestovat a demonstrovat a patří k nějakému kánonu slušnosti, když Madeleine Albrightová, ať už si o ní politici myslí cokoliv, podepisuje knihu, které se toho tématu vůbec netýká, tak tam vtrhnou takovou vřavu,“ míní Pehe.

Vzhledem k tomu, že v Paláci knih expolitička podepisovala knihu na jiné téma, podle politologa byly spojeny dvě věci, které k sobě nepatří. Jak ale mají lidé takto světoznámé političce, které se zúčastňuje pouze pečlivě vybraných akcí, sdělit, že s jejími činy nesouhlasí?

„Šlo o spontánní akci, nemohli jsme mlčet"

„Pokud chtěli projevit svůj názor, mohli si včas zarezervovat před knihkupectvím veřejné prostranství a mohli tam stát s transparenty a skandovat a dělat cokoli, co k demokracii patří,“ dodává Pehe.

Jeho výkladu ale zcela oponuje vyjádření poslance Jaroslava Foldyny (ČSSD), který byl svědkem celé události. „To nebyla žádná organizovaná skupina a týdny předem domlouvaná akce. Lidé se prostě náhodně prostřednictvím Facebooku sešli. Já jsem vystoupil z taxíku a viděl jsem, že tam stojí, tak jsem si k nim stoupnul. Byl to spontánní protest lidí, kteří se zajímají o politiku a nesouhlasí s tím, co Albrightová na Balkáně udělala,“ popisuje poslanec.

„Ona teď ty své činy ještě stvrzuje tím, že na tom vydělává miliony, krvavé miliony dolarů. V Praze podepisovala nějakou knihu a lidem bylo řečeno, že podepíše pouze tu jednu knihu, kterou si tam koupí. Nepodepisovala svoje fotky, kartičky nebo knihu, kterou byste si přinesl z domu. Ne. Vy jste si musel koupit tu knihu. I v tomhle je byznys bez jakéhokoli pocitu emoce,“ kritizuje Foldyna v reakci pro ParlametníListy.cz.

Kdo dělá takovou politiku, musí s těmito protesty počítat

Jediné emoce podle něho dala najevo, když viděla lidi, kteří tam stáli s plakáty, a křičela na ně, aby šli pryč. „Já jsem se v tu chvíli ptal, proč se za to teď stydí, když ji nevadilo tu politiku takhle dělat a třeba s Hashimem Thacim se fotit,“ podivuje se Jaroslav Foldyna a dodává, že tam žádné vulgární urážky neslyšel, ale pokud prý něco padlo, šlo o vliv emocí, protože člověk, který je o dané problematice informován a vidí arogantní chování Albrightové, nelze se mu prý divit.

„Na tohle si ale musí zvykat, když dělá takovou politiku, jakou dělá, musí si zvyknout, že existují lidé, kteří mají jiný pohled na to, že prostě nelze vybombardovat národ a ukrást, co se dá. S tím se nemůžeme smířit, to po nás nemůže nikdo chtít,“ naštval se v komentáři pro server ParlamentníchListů.cz.

Vydavatel: Měli to připravené, chtěli rozruch, ale Albrightová zůstala v klidu

Richard Klíčník z nakladatelství Argo, který Albrightovou doprovázel, přichází na serveru Lidovky.cz s poněkud jinou verzí incidentu. Podle něj se jednalo o promyšlenou akci aktivistů, kteří se nebáli ani fyzického napadání.

„Jednalo se o prosrbské aktivisty, měli vyrobené plakáty a letáky, vázající se ke konfliktu na Balkáně,“ uvedl pro Lidové noviny. Bylo prý znát, že přišli s úmyslem vyprovokovat akci. „Měli s sebou pana poslance Foldynu z ČSSD jako takového „náhodného svědka“.

Aktivisté podle něj přišli jako normální hosté, jenže pak vytáhli plakáty a začali je strkat před obličej Madeleine Albrightové. „Dokonce jí začali hrozit pěstmi, natahovali se přes stůl. Tomu jsme naštěstí zabránili,“ popisuje zaměstnanec nakladatelství.  „Když jsem je uklidnil, nastoupila slečna s jedním mladíkem a začali to natáčet. Když jsem bránil natáčení a dával jí ruku před objektiv, začala do mě kopat a křičet „nenapadejte mě,“ líčí.

Odmítá tvrzení, že by jako první zaútočila sama Albrightová. „Zachovala chladnou tvář, byla profesionální. Nechtěla ani opustit místnost,“ ujišťuje. Později prý jen organizátorům řekla, že nechápe, proč se něco takového stalo zrovna na autogramiádě knihy, ukazující Československo v padesátých letech.

www.parlamentnilisty.cz

 

Klíčová slova: Srbsko  | Kosovo  | Madeleine Albright
17298 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení
Komentáře


Re: Video odhaluje skutečný průběh šarvátky na akci Madeleine Albrightové
(zase jaaa, 26.10.2012 2:37:15)
Odpovědět
z videa je jasne videt, ze se pani Albright chovala slusne. Kdo vyvadel jako sileny byli nacisticti zastanci komunistickeho vraha Milosevice.
Re: Video odhaluje skutečný průběh šarvátky na akci Madeleine Albrightové
(agata, 26.10.2012 6:51:05)
Odpovědět
Takovýmu blbovi se holt v makovici nikdy nerozsvítí ani kdyby byl humanitárně bombardován tou tvou Madlou krvavou, trotle!
Re: Video odhaluje skutečný průběh šarvátky na akci Madeleine Albrightové
(Honza, 26.10.2012 6:55:08)
Odpovědět
Raději se nevyjadřuj, když o tom nic nevíš ty inteligente a raději si pročti dostupnou literaturu a videoreportáže, dokumenty apod. Jugoslávie byla schválně rozdělena, aby se následně mohla rozdělit kořist...mmchdm v Kosovu je největší americká základa v evropě...proč asi ? Ale to je na tvé demagogické kydy asi moc co...je to prostě klasika..."JAKMILE JSEM O NIČEM NESLYŠEL, TAK TO PROSTĚ NEMŮŽE EXISTOVAT"
Re: Video odhaluje skutečný průběh šarvátky na akci Madeleine Albrightové
(zase jaaa, 26.10.2012 7:31:01)
Odpovědět
Kosovska zakladna operuje s minimalnim poctem vojaku. Prestan cist ruskou Pravdu, uchyle.
Tvoji nacisticti kamaradi ze sebe udelali pekne blbce.
Re: Video odhaluje skutečný průběh šarvátky na akci Madeleine Albrightové
(Základna maličká, kosovská vesnička, 27.10.2012 14:01:07)
Odpovědět
http://cs.wikipedia.org/wiki/Camp_Bondsteel

http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Camp_bondsteel_kosovo.jpg
Re: Video odhaluje skutečný průběh šarvátky na akci Madeleine Albrightové
(BF, 26.10.2012 16:21:35)
Odpovědět
zase jaaa, vaše sdělení je neobjektivní a zavádějící.
Re: Video odhaluje skutečný průběh šarvátky na akci Madeleine Albrightové
(secret speech of brooch, 27.10.2012 14:09:35)
Odpovědět
Get out / my sweet cherry /get out /secret speech of my brooch / tenderly night in Belgrade
Re: Video odhaluje skutečný průběh šarvátky na akci Madeleine Albrightové
(secret speech of brooch, 27.10.2012 14:11:56)
Odpovědět
get out / my sweet cherry / get out / secret speech of my brooch / tenderly night in Belgrade
Re: Video odhaluje skutečný průběh šarvátky na akci Madeleine Albrightové
(Kat vsech bestiji, 30.10.2012 4:17:37)
Odpovědět
Vratte se zpatky do sve psychiatricke lecebny !
Re: Video odhaluje skutečný průběh šarvátky na akci Madeleine Albrightové
(Eva, 26.10.2012 10:11:03)
Odpovědět
Lituji, že jsem tam nebyla, také bych jí něco řekla . Je slyšet, jak na ně křičí gestapáckým hlasem, myslí si, že je tady jako doma, Havel ji přesvědčil, že ji Češi milují.Někteří možná ano, ti, kteří zapomněli, že jsme Slované.
Re: Video odhaluje skutečný průběh šarvátky na akci Madeleine Albrightové
(Mirek Dušín, 26.10.2012 11:17:14)
Odpovědět
Doporučuji shlédnout večerní zprávy na tv nova (dostupné na tn.cz). Taková lžipropaganda se "spravedlivě" rozhořčenými redaktory není ani na čt. Košer manažeři tv nova vědí že jde o všechno když se jim sahá na židovské svaté.
Re: Video odhaluje skutečný průběh šarvátky na akci Madeleine Albrightové
(spectator, 26.10.2012 21:39:27)
Odpovědět
Bloody Balkan Butcher Albright! This title suites her quite well.
Thanks to Mr. Dvorak and everyone supporting Serbia and much importantly fighting for truth.
Re: Video odhaluje skutečný průběh šarvátky na akci Madeleine Albrightové
(Mirek Dusin, 26.10.2012 22:11:33)
Odpovědět
Krvavá Madlenka je tak trochu grafomanka která píše o sobě, pak také o sobě a úplně nakonec také o sobě. Jak se říká "full of herself" ,dalo by se také dodat "full of shit".
Re: Video odhaluje skutečný průběh šarvátky na akci Madeleine Albrightové
(SERB, 27.10.2012 0:59:48)
Odpovědět
In the name of whole serbian people :
Thank you Václav Dvořák !!!!!!!!!!!!!!!
Thank you Václav Dvořák !!!!!!!!!!!!!!!
Thank you Václav Dvořák !!!!!!!!!!!!!!!
Thank you Václav Dvořák !!!!!!!!!!!!!!!
Thank you Václav Dvořák !!!!!!!!!!!!!!!
Thank you Václav Dvořák !!!!!!!!!!!!!!!
Thank you Václav Dvořák !!!!!!!!!!!!!!!
Re: Video odhaluje skutečný průběh šarvátky na akci Madeleine Albrightové
(BRRRR, 29.10.2012 11:36:20)
Odpovědět
Vládní politici USA a vedení NATO jsou ZLOČINCI !!!
Re: Video odhaluje skutečný průběh šarvátky na akci Madeleine Albrightové
(Jaroslav, 29.10.2012 12:53:39)
Odpovědět
Válka se Srbskem měla význam, jak je vidět, neskončila. Fašisti srbska asi nestačí na vládu USA, tak si počkali a zaútočili na bezbrannou ženu. Já bych vám nakopal....
Re: Video odhaluje skutečný průběh šarvátky na akci Madeleine Albrightové
(Zepo, 29.10.2012 14:53:30)
Odpovědět
Jaroslave, jste velmi neinformovaný a naivní.
Re: Video odhaluje skutečný průběh šarvátky na akci Madeleine Albrightové
(Kat vsech bestiji, 30.10.2012 4:37:00)
Odpovědět
Jaroslave - vam bud strasi ve vezi,nebo jste naivni detina.''Bezbrana zena" !!?? Dobrej vtip! Ta carodejnice a reznice ma na svedomi tisice zabitych lidi,vcetne deti.To byla ONA,co tlacila Clintona do bombardovani.Tak se jim odvdecila,za to ze ji tam skryvali za 2.svetove valky - Dablova Segra!!!
Re: Video odhaluje skutečný průběh šarvátky na akci Madeleine Albrightové
(Carlos, 2.11.2012 20:05:04)
Odpovědět
Když budeš kopat,dej pozor ať ti nespadne z té židovské makovice jarmulka-šábesdekl,idiote.
Re: Video odhaluje skutečný průběh šarvátky na akci Madeleine Albrightové
(Serbian-American, 1.11.2012 19:02:28)
Odpovědět
Echo of your act had been heard far. Like many times in the past, you've demonstrated courage, dignity, passion for justice, refined manner in the protest. Message is out there! Thank you for speaking it out for us. You have our deepest respect. We have something to learn from you.
další film o kosovu apod.
(wte, 2.11.2012 17:01:29)
Odpovědět
http://www.nwoo.org/view.php?nazevclanku=the-weight-of-chains-vaha-retezu-cz-titulky-2011&cisloclanku=2012110005
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Šéf KSČM Filip: Kunda sem...? I prezident je jenom člověk. Říká lidem do očí i nepříjemné věci. Ne vždy je možné rozlišit alkoholismus od nemoci. A kdyby byl prezidentem Schwarzenberg...Profesor Keller jasně a drsně o imigraci. Imigranti nejsou pro nás přínosem, naopakPremiér Sobotka má trochu nahnáno. Jde o Bakalovy miliardy a byty z OKDSlyšel někdo někdy většího blba?Zdeněk Bakala, štědrý sponzor knihovny Václava Havla, rozprodává své majetkové podíly v Čechách, aby se s takto získanými penězi mohl evakuovat do jiné země

euPortal.cz

Proč elity EU tak spěchají s přijímáním migrantů? Geniální Putinův tah. Západ hraje vabank. Američanům se to sype na všech stranách. Přichází bod obratuSexuální zvrhlost vymykající se kontrole. Společnost je již totálně rozvrácena centrálním bankovním kartelem, používajícím satanský kult a svobodné zednářství jako hlavní nástroj

ePortal.cz

Běžte se těm uprchlíkům podívat do očí!Sobotka, Babiš... Slibovali, že na chlast už nesáhnou. Ale...

Eurabia.cz

Zakladatel islámu trpěl příznaky psychózy a schizofrenieŠvýcarská armáda se rozsáhle připravuje na masivní imigraci a anarchii po rozpadu EU

FreeGlobe.cz

Tajný plán Evropské komise? Imigrantů má být do střední Evropy umístěno několikanásobně více, a týká se to i ČR (+ infografika)Jak přežít ekonomický kolaps (3) Zbraně, munice a další vybavení

Nezdravi.cz

Vtip o očkování10 míst s nejvyšší mírou toxicity jsou varováním o stavu naší společnosti

ParlamentniListy.cz

Klaus v ráži na autogramiádě: Odsekl dotaz ČT na prezidentskou kandidaturu, potupil vědce za petici a hodně tvrdě se vypořádal i s imigrantyRežisér Adamec: Většina imigrantů přijíždí lépe oblečena než polovina lidí v ČR. A Zeman buran? Znám umělce, kteří mluví jako „dlaždič“ a jsou ožralové. Ale mají svatozář
Konzervatívny inštitút
Aktuální zprávy z www.konzervativizmus.sk

Omlouváme se, data jsou dočasně nedostupná
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan