reklama
reklama

Právě když předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přijel do Prahy, aby nás seznámil s projektem Evropské armády a napomenul za naší neochotu rezignovat na státní suverenitu...

Autor: Jaroslav Bašta | Publikováno: 12.6.2017 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Jen pro připomenutí – během posledního týdne se kromě závěrečných útoků na dvě „hlavní města“ Islámského státu, Mosulu v Iráku a Rakky v Sýrii, válčí také v Nigérii, teroristické vraždy zažil Londýn a Teherán. Zdá se, že výzva ke „Krvavému Ramadánu“ padla na úrodnou půdu. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Možná jde jen o náhodu, ale právě ve dnech, kdy předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přijel do Prahy, aby nás seznámil s projektem Evropské armády a napomenul za naší neochotu rezignovat na státní suverenitu, vzplály boje téměř na všech frontách. 


Nastal čas, abychom se pokusili hodnotit právě probíhající konflikty na Blízkém Východě a Severní Africe z trochu obecnějšího pohledu. Oprostili se od svého podvědomého evropocentrismu (přesnější termín by byla přezíravost) a podívali se na současnou krizi v onom regionu z pohledu našich historických zkušeností a vzpomněli si na období evropských náboženských konfliktů. Nejbližší analogií k současné situaci je nejstrašnější náboženská válka v evropské historii, Třicetiletá válka mezi katolíky a protestanty.

Mezi podněty, které způsobily válečné šílenství, tenkrát patřila změna klimatu, nástup tzv. Malé doby ledové, která přišla po dlouhém období oteplování a způsobila úpadek zemědělství. Současné vysychání subtropů a rozšiřování pouští má stejný důsledek – válku mezi sunnity a šíity, tedy obdobu evropské Třicetileté války co do délky a zhoubnosti konfliktu. Tím ovšem historická analogie končí. Evropské válečné šílenství vedlo ve svých důsledcích ke konstituování moderního státu, náboženská válka v srdci Islámu zatím způsobuje spíše kolaps zasažených států a vznik nejhorší představitelné diktatury v dějinách, jakou nám na svém území názorně předvádí tzv. Islámský stát.

Válka mezi sunnity a šíity by nikdy nemohla dosáhnout takových nebezpečných rozměrů, kdyby do ní nezasahovaly od samého počátku velmoci. Západ se dosti jednoznačně postavil na sunnitskou stranu (poprvé v konfliktu mezi Saddámovým Irákem a Iránem), jeho hlavním spojencem je Saúdská Arábie. Sovětský svaz a později i Ruská federace podporuje šíitský tábor, tedy Irán, což nejlépe ukazuje situace v Sýrii.

Jak už to tak v historii občas bývá, evropským (západním) problémem jsou naši spojenci, především Saúdská Arábie, která exportuje nejradikálnější podobu Islámu, wahhábismus, a sponzoruje prakticky všechny teroristické organizace, včetně těch, které vraždí v Evropě i ve Spojených státech. V tomto případě je zásada, že „nepřítel mého nepřítele je mým přítelem“ poněkud sebevražednou mantrou. Své by o tom mohly vyprávět oběti teroristických útoků v USA (2001), Madridu, Londýně, Paříži, Bruselu atd.

Muslimská analogie Třicetileté války způsobuje migraci ze zasažených regionů, migranti míří do bohaté a klidné Evropy, ale svůj styl života, předsudky a nenávisti neodkládají před cestou, vláčejí je s sebou. A čas od času dávají obyvatelům západoevropských měst vědět, že naše civilizace může skončit stejně jako ta jejich.

U nás v Čechách jsme zažili dvě nábožensky motivované války. Prvá v patnáctém století postihla hned dvě generace a zahynula v ní téměř třetina obyvatel. V sedmnáctém století po třiceti letech bojů, hladomoru, epidemií zůstala naživu jen třetina původního počtu osídlení. Náboženská válka se nedá vyhrát. Někdo by to měl Saúdům a jejich spojencům vysvětlit.

Nevím, zda nápad pana Junckera s unijním expedičním sborem, který bude aktivně zasahovat v krizových oblastech mimo EU, je ten nejlepší recept na udržení míru a bezpečí na našem kontinentě. Zejména, budou-li o jeho použití rozhodovat politici jako on. Spíše půjde o další polínko hozené do válečného požáru.

Klíčová slova: EU  | Německo
reklama
1132 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení
reklama

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Připomenu jen pár přezdívek, kterými ho náš lid podaroval... Zvorálek, Zadolárek, oranžový Schwarzenberg...Stačí, že živíme cikány. Ještě hordy migrantů? Bělobrádek a Herman nás klidně prodají Němcům. Sobotka udělal z ČSSD blbce. Bartoška a Štěpánová jsou komedianti. Doubrava udeřilBohuslav Sobotka všechny naštvala strhl s sebou do propasti i svou vlastní stranu. Bez ohledu na jeho nástupníky. Zaorálek dnes předčil Jakeše. Podívejte se!Inu, tak nám zbylo ze socdemáckého hradu z písku je trochu bahnička; Sobotka, Zaorálek, Chovanec, tři nadouvající se kohouti bez slepic na socialistickém smetišti...

euPortal.cz

Jenom pro otrlé a milovníky perverze! Vrásčité sluníčkářky sexuálně zneužívají uprchlické zajíčky. Zde foto i videoTito lidí způsobili, že bydlení je tak drahé

ePortal.cz

Zasvěcený expert promlouvá o Evropské komise a jejích uprchlických kvótách. Půjdou z toho na vás mdlobyMocná neziskovka Člověk v tísni čelí vážnému obvinění. Pokud by to byla pravda, tak se máme na co těšit

Eurabia.cz

Výzva ISIS k pomstě za útok dodávkou před londýnskou mešitou – na mušce policistéPrůzkum: Většina Evropanů chce zastavení muslimské imigrace

FreeGlobe.cz

Imigrant, který na Facebooku vysílal hromadné znásilnění tzv. bílé děvky, byl propuštěn... Strašně se nudí (+ foto)Evropa se chvěje pod náporem imigrantů. Ale vůdcové EU chtějí otevřít hranice. Proč?

Nezdravi.cz

Čím víc jíš, tím víc hubneš! Potraviny se zápornými kaloriemiStále více lidí z velkých měst trpí psychózou. Proč?

ParlamentniListy.cz

Velkopanské okřikování, nevychovaný drzý spratek. Své země ohrožují nelegálními uprchlíky a za teroristické útoky chtějí trestat nás!? Macron kritizoval Visegrád a už je zleDalší kolo je tu! Z Hradu přišla další facka Sobotkovi a spol.
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan