reklama
reklama

Právě když předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přijel do Prahy, aby nás seznámil s projektem Evropské armády a napomenul za naší neochotu rezignovat na státní suverenitu...

Autor: Jaroslav Bašta | Publikováno: 12.6.2017 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Jen pro připomenutí – během posledního týdne se kromě závěrečných útoků na dvě „hlavní města“ Islámského státu, Mosulu v Iráku a Rakky v Sýrii, válčí také v Nigérii, teroristické vraždy zažil Londýn a Teherán. Zdá se, že výzva ke „Krvavému Ramadánu“ padla na úrodnou půdu. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Možná jde jen o náhodu, ale právě ve dnech, kdy předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přijel do Prahy, aby nás seznámil s projektem Evropské armády a napomenul za naší neochotu rezignovat na státní suverenitu, vzplály boje téměř na všech frontách. 


Nastal čas, abychom se pokusili hodnotit právě probíhající konflikty na Blízkém Východě a Severní Africe z trochu obecnějšího pohledu. Oprostili se od svého podvědomého evropocentrismu (přesnější termín by byla přezíravost) a podívali se na současnou krizi v onom regionu z pohledu našich historických zkušeností a vzpomněli si na období evropských náboženských konfliktů. Nejbližší analogií k současné situaci je nejstrašnější náboženská válka v evropské historii, Třicetiletá válka mezi katolíky a protestanty.

Mezi podněty, které způsobily válečné šílenství, tenkrát patřila změna klimatu, nástup tzv. Malé doby ledové, která přišla po dlouhém období oteplování a způsobila úpadek zemědělství. Současné vysychání subtropů a rozšiřování pouští má stejný důsledek – válku mezi sunnity a šíity, tedy obdobu evropské Třicetileté války co do délky a zhoubnosti konfliktu. Tím ovšem historická analogie končí. Evropské válečné šílenství vedlo ve svých důsledcích ke konstituování moderního státu, náboženská válka v srdci Islámu zatím způsobuje spíše kolaps zasažených států a vznik nejhorší představitelné diktatury v dějinách, jakou nám na svém území názorně předvádí tzv. Islámský stát.

Válka mezi sunnity a šíity by nikdy nemohla dosáhnout takových nebezpečných rozměrů, kdyby do ní nezasahovaly od samého počátku velmoci. Západ se dosti jednoznačně postavil na sunnitskou stranu (poprvé v konfliktu mezi Saddámovým Irákem a Iránem), jeho hlavním spojencem je Saúdská Arábie. Sovětský svaz a později i Ruská federace podporuje šíitský tábor, tedy Irán, což nejlépe ukazuje situace v Sýrii.

Jak už to tak v historii občas bývá, evropským (západním) problémem jsou naši spojenci, především Saúdská Arábie, která exportuje nejradikálnější podobu Islámu, wahhábismus, a sponzoruje prakticky všechny teroristické organizace, včetně těch, které vraždí v Evropě i ve Spojených státech. V tomto případě je zásada, že „nepřítel mého nepřítele je mým přítelem“ poněkud sebevražednou mantrou. Své by o tom mohly vyprávět oběti teroristických útoků v USA (2001), Madridu, Londýně, Paříži, Bruselu atd.

Muslimská analogie Třicetileté války způsobuje migraci ze zasažených regionů, migranti míří do bohaté a klidné Evropy, ale svůj styl života, předsudky a nenávisti neodkládají před cestou, vláčejí je s sebou. A čas od času dávají obyvatelům západoevropských měst vědět, že naše civilizace může skončit stejně jako ta jejich.

U nás v Čechách jsme zažili dvě nábožensky motivované války. Prvá v patnáctém století postihla hned dvě generace a zahynula v ní téměř třetina obyvatel. V sedmnáctém století po třiceti letech bojů, hladomoru, epidemií zůstala naživu jen třetina původního počtu osídlení. Náboženská válka se nedá vyhrát. Někdo by to měl Saúdům a jejich spojencům vysvětlit.

Nevím, zda nápad pana Junckera s unijním expedičním sborem, který bude aktivně zasahovat v krizových oblastech mimo EU, je ten nejlepší recept na udržení míru a bezpečí na našem kontinentě. Zejména, budou-li o jeho použití rozhodovat politici jako on. Spíše půjde o další polínko hozené do válečného požáru.

Klíčová slova: EU  | Německo
reklama
1353 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení
reklama

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

K teroristickým útokům dojde brzy i u nás. Kriminální činnost parazitujících neziskovek. Situace s imigrací je mnohem horší, než je známo. A problémy budou narůstat. Poslanec KSČM varujePoslanec KSČM: Kalouskovy mrtvoly. Radši „Babišova“ Michala Davida než Havlovy Plastiky a Kocába. Skupinu Ortel nepovažuji za rasistickou. A Radek Banga…Podle tohoto umělce a přítele Schwarzenberga a Gazdíka je Miloš Zeman kreatura s řitním otvorem místo úst...Nejbližším cílem všech vlastenců, by mělo být to, aby se zabránilo v nadcházejících volbách výhře stran, které chtějí, aby naše země zůstala v EUViděl jsem, jak se Zaorálek objevil mezi lidmi, a stala se tato nehezká věc... A že zpíval Michal David u Babiše? Pokrytec Kalousek se Bursíka chytá. Jan Veleba hovoří

euPortal.cz

Zjišťovali jsme, proč Kalousek tolik chlastá. Možná budete překvapeni... Jde o zásah na hodně citlivém místěReportáž se skrytou kamerou. Takto vypadá multikulturní obohacení Berlína. Bílí Němci se zde bojí na ulici. Kriminalita, gangy a...

ePortal.cz

Na co sáhnou, to pokazí. Řecko, Ukrajina, migrační krize, Arabské jaro....Jsou hloupí nebo navedení? A to se podívejme, kdo si hýčká radikální levici!

Eurabia.cz

Klidně můžete krást! vybízel imám muslimy. A sám na dávkách pobral 14 milionů na luxusní životPo vzoru nacistů a komunistů i EU s českou vládou podporují ideologickou očistu veřejných knihoven!

FreeGlobe.cz

Alkoholismus a napětí v Evropské komisi. Nacionalismus je jako alkoholismus... nebo obráceně? (+ video)Dostal šest měsíců vězení za to, že napsal článek o spolupráci muslimů s nacisty. Stalo se v tzv. demokratické Evropě (+ video)

Nezdravi.cz

Olivový olej zlepšuje paměť! Může také léčit nemoci?Čím víc jíš, tím víc hubneš! Potraviny se zápornými kaloriemi

ParlamentniListy.cz

Tereza Spencerová: Teror? Islámský stát se teprve chystá. Je to hrozivé. Takový ,,Francouz" z Afriky si řekne, že v Česku ještě neútočil, a...Klára Samková: Zakázali mi přednášku v knihovně. Že prý jsou Hate Free. Ale já se nevzdám
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan