reklama
reklama

Proč radikální feministky nikdy neprotestovaly proti zvěrstvům páchaným bojovníky Islámského státu na ženách a proti nerovnoprávnému postavení žen v muslimských společnostech...

Autor: Jaroslav Bašta | Publikováno: 9.2.2017 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Islamismus jako nejvyšší stadium feminismu?

Tato parafráze na název jedné brožury V. I. Lenina mě napadla, když jsem sledoval celosvětový Pochod za práva žen, který se konal 21. ledna, tedy v den jeho úmrtí. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

 
 
Zaujala mne jedna, zdánlivě paradoxní symbolika těchto akcí. Ve Washingtonu a ve Švédsku se demonstrantky i demonstranti ostentativně halili do hidžábů v barvách americké vlajky. V Berlíně, který byl v duchu německých historických tradic přímočařejší a dogmatičtější než zbytek světa, aktivistka z pódia dlouze prozpěvovala Alláhu akbar!, aby tak odsoudila mužský šovinismus.

Chápu to jako odpověď na otázku, kterou si již dlouho kladu nejen já, proč radikální feministky nikdy neprotestovaly proti zvěrstvům páchaným bojovníky Islámského státu na ženách a vůbec proti nerovnoprávnému postavení žen v muslimských společnostech. Vždyť v západním civilizačním okruhu po právní stránce ženy dosáhly plné rovnoprávnosti, každodenní praxe, bohužel, bývá jiná – stačí pomyslet na úroveň mezd. Ale ony si jako výraz svého odporu proti diskriminaci zvolily hidžáb, symbol podřízenosti žen mužům. A demonstrativně se hlásí k náboženství, které požadavek rovnoprávnosti obou pohlaví považuje za rouhání, které z ženských hlav spolehlivě vyženou tělesné tresty.

Přímočaré vysvětlení tohoto jevu není možné. Lze spekulovat o touze po návratu k tradiční společnosti a odmítnutí modernity, s jejíž přílišnou mírou svobody si nevědí rady. Nasvědčovalo by tomu sexuální chování nejmladší generace, která se vrátila k normám cudnosti obvyklé před sto lety. Možná jde jen o nový módní trend, stejně iracionální a bizarní jako byly ty již zapomenuté. Nejpravděpodobnější však je, že jsme došli na konec jedné historické epochy.

Islámský učenec Bassam Tibi: Zákaz nošení burky je v Evropě nutný! 

Náš svět se zase dostal na pomyslnou hranu a vůbec není jasné, zda se nevydá cestou svého opaku. Hrozí, že po dlouhých desetiletích liberalizace a globalizace spojené s postupným zánikem moderních států a tradičních politických stran, se vrátí někam zpět. Jeho budoucí formu nedokážu odhadnout. Jediné, o co v současné době opravdu jde, je, zda do té nepříliš lákavé budoucnosti  dokážeme přenést hodnoty, které již třetí století pozitivně definují Západ – rovnost občanů před zákonem a svobodu myšlení, vyznání, projevu a slova.

Není náhodou, že právě tyto hodnoty jsou napadány jak ze strany radikálních tzv. liberálních demokratů, tak radikálních islamistů. Ti první zpochybňují výsledky demokratických voleb, které jim nevyhovují, poukazem na nevzdělanost voličů, jejichž hlas by neměl mít stejnou váhu jako hlas elit. Navíc prostí lidé snadno podléhají působení ďábelské (pardon ruské) propagandy a elity by jim proto měly zprostředkovávat přístup k informacím prostřednictvím různých odnoží ministerstev pravdy. Zde můžeme vidět pozitivní vliv evropského humanismu ve srovnání s  islamisty, kteří to všechno mají definováno radikálněji a přehledněji. Demokracie od ďábla jest a ženy a nevěřící muži nejsou rovni věřícím. Rouhače je třeba usmrtit, takže jakápak diskuze o svobodě názorů a slova.

Náš svět se opravdu nečekanou rychlostí myšlenkově i politicky dělí, protože unipolarita se mění na mnohopolaritu, ve které se budou vytvářet nová nečekaná spojenectví, ale také nová nepřátelství. V tom nejhorším myslitelném scénáři se může v jiné podobě zopakovat rok 1917. Místo tehdejších bolševiků a jejich revoluce zaujme zdánlivě stejně iracionální islámské revoluční hnutí se svou avangardou islamistických teroristů podporovaných statisíci či miliony souvěrců v západní Evropě rozvrácené migrací. Na straně druhé se mohou sblížit v boji proti stejnému nepříteli konzervativní Trumpovy Spojené státy se stejně konzervativním Putinovým Ruskem.

Pro radikální feministky a současné vedení EU v čele s Německem to bude proplouvání mezi Scyllou a Charybdou. Můžeme jen doufat, že nepodlehnou hidžábovému mámení doopravdy.

 

Klíčová slova: islám
reklama
1788 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení
reklama

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Řekněte mi, k čemu to NATO je?Putin pronesl vážná slova o neustálých pokusech NATO vyprovokovat Rusko ke konfliktu... Čtěte pozorněNenapravitelný ministr Herman omlouvá sudetskou vinu nehistorickými nesmyslyUkrajina si vykoledovala dalšího kritika; americký scénárista a režisér Oliver Stone, držitel čtyř Oscarů, obvinil USA a CIA ze sesazení Janukovyče a střelbu do protestujících na MajdanuZasraný fašistický hovado Miloš Zeman, až chcípne, strašně se ožeru... A teď na závěr čistě hypoteticky; prezidentem ČR se stane Michal Horáček

euPortal.cz

Ministr Stropnický ztrácí paměť nebo sprostě lžeSluničkoví pasáci prý předhazují švédské děti imigrantům k ukojení sexuálního pudu. Poslechněte si o otřesných případech...

ePortal.cz

Politikům a státním úředníkům vstup zakázán pod sankcí jedné přesdržky!Tento významný český politik oslavuje hanobení křesťanských symbolů. Že se nestydí!

Eurabia.cz

Co mají slovenské úřady společné s islámskými vrahy? Ponižování mladých ženJak porazit islám? Aneb proč mají obyčejní muslimové přísně zakázáno číst knihy jiných náboženství?

FreeGlobe.cz

Dokumenty potvrzují, že CIA špehovala před volbami všechny hlavní francouzské stranyStane se fotbalové mistrovství světa v Rusku nástrojem propagandy? Hrozí festival násilí?

Nezdravi.cz

Bádání potvrzují, že zinek snižuje oxidační stres, napravuje DNA a prodlužuje životLékaři vyjmuli ženě z hlavy živého švába! Může se to stát i vám (+ video)

ParlamentniListy.cz

ČT se pokoušela o státní převrat, účtuje s Kavčími horami Zdeněk Zbořil. A přidává vtipChudáci, oni mrznou! Navštívili jsme kvůli uprchlíkům Bělehrad a zjistili jsme, že vše je jinak
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan