Proč radikální feministky nikdy neprotestovaly proti zvěrstvům páchaným bojovníky Islámského státu na ženách a proti nerovnoprávnému postavení žen v muslimských společnostech...

Autor: Jaroslav Bašta | Publikováno: 9.2.2017 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Islamismus jako nejvyšší stadium feminismu?

Tato parafráze na název jedné brožury V. I. Lenina mě napadla, když jsem sledoval celosvětový Pochod za práva žen, který se konal 21. ledna, tedy v den jeho úmrtí. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

 
 
Zaujala mne jedna, zdánlivě paradoxní symbolika těchto akcí. Ve Washingtonu a ve Švédsku se demonstrantky i demonstranti ostentativně halili do hidžábů v barvách americké vlajky. V Berlíně, který byl v duchu německých historických tradic přímočařejší a dogmatičtější než zbytek světa, aktivistka z pódia dlouze prozpěvovala Alláhu akbar!, aby tak odsoudila mužský šovinismus.

Chápu to jako odpověď na otázku, kterou si již dlouho kladu nejen já, proč radikální feministky nikdy neprotestovaly proti zvěrstvům páchaným bojovníky Islámského státu na ženách a vůbec proti nerovnoprávnému postavení žen v muslimských společnostech. Vždyť v západním civilizačním okruhu po právní stránce ženy dosáhly plné rovnoprávnosti, každodenní praxe, bohužel, bývá jiná – stačí pomyslet na úroveň mezd. Ale ony si jako výraz svého odporu proti diskriminaci zvolily hidžáb, symbol podřízenosti žen mužům. A demonstrativně se hlásí k náboženství, které požadavek rovnoprávnosti obou pohlaví považuje za rouhání, které z ženských hlav spolehlivě vyženou tělesné tresty.

Přímočaré vysvětlení tohoto jevu není možné. Lze spekulovat o touze po návratu k tradiční společnosti a odmítnutí modernity, s jejíž přílišnou mírou svobody si nevědí rady. Nasvědčovalo by tomu sexuální chování nejmladší generace, která se vrátila k normám cudnosti obvyklé před sto lety. Možná jde jen o nový módní trend, stejně iracionální a bizarní jako byly ty již zapomenuté. Nejpravděpodobnější však je, že jsme došli na konec jedné historické epochy.

Islámský učenec Bassam Tibi: Zákaz nošení burky je v Evropě nutný! 

Náš svět se zase dostal na pomyslnou hranu a vůbec není jasné, zda se nevydá cestou svého opaku. Hrozí, že po dlouhých desetiletích liberalizace a globalizace spojené s postupným zánikem moderních států a tradičních politických stran, se vrátí někam zpět. Jeho budoucí formu nedokážu odhadnout. Jediné, o co v současné době opravdu jde, je, zda do té nepříliš lákavé budoucnosti  dokážeme přenést hodnoty, které již třetí století pozitivně definují Západ – rovnost občanů před zákonem a svobodu myšlení, vyznání, projevu a slova.

Není náhodou, že právě tyto hodnoty jsou napadány jak ze strany radikálních tzv. liberálních demokratů, tak radikálních islamistů. Ti první zpochybňují výsledky demokratických voleb, které jim nevyhovují, poukazem na nevzdělanost voličů, jejichž hlas by neměl mít stejnou váhu jako hlas elit. Navíc prostí lidé snadno podléhají působení ďábelské (pardon ruské) propagandy a elity by jim proto měly zprostředkovávat přístup k informacím prostřednictvím různých odnoží ministerstev pravdy. Zde můžeme vidět pozitivní vliv evropského humanismu ve srovnání s  islamisty, kteří to všechno mají definováno radikálněji a přehledněji. Demokracie od ďábla jest a ženy a nevěřící muži nejsou rovni věřícím. Rouhače je třeba usmrtit, takže jakápak diskuze o svobodě názorů a slova.

Náš svět se opravdu nečekanou rychlostí myšlenkově i politicky dělí, protože unipolarita se mění na mnohopolaritu, ve které se budou vytvářet nová nečekaná spojenectví, ale také nová nepřátelství. V tom nejhorším myslitelném scénáři se může v jiné podobě zopakovat rok 1917. Místo tehdejších bolševiků a jejich revoluce zaujme zdánlivě stejně iracionální islámské revoluční hnutí se svou avangardou islamistických teroristů podporovaných statisíci či miliony souvěrců v západní Evropě rozvrácené migrací. Na straně druhé se mohou sblížit v boji proti stejnému nepříteli konzervativní Trumpovy Spojené státy se stejně konzervativním Putinovým Ruskem.

Pro radikální feministky a současné vedení EU v čele s Německem to bude proplouvání mezi Scyllou a Charybdou. Můžeme jen doufat, že nepodlehnou hidžábovému mámení doopravdy.

 

Klíčová slova: islám
2005 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení
reklama

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Stačil mi výrok Tomáše Halíka, aby pohár mé občanské trpělivost přetekl a já se rozhodl napsat mu veřejný dopis...Jestli soudíte, že náš stát je chuděra a nuzák podle toho, že některým svým lidem platí jen tolik, aby udrželi tělo a duši pohromadě akorát do příštího měsíce, jste naivové...Tento pořad ČT je tak neuvěřitelně hloupý a účinkování Stropnického a Jandy jako šašků tak přesvědčivé, že si ho prostě nelze nechat ujítSyrská armáda by měla zaútočit na americké okupanty!Jedovaté sliny a laciné pražsko-kavárenské urážky na prezidenta Zemana, jemuž nesahá ani po kotníky...

euPortal.cz

Měsíčně připlouvají do Evropy desítky tisíc mladých nadržených černoušků. Již malým dětem jsou vymývány hlavičky, aby se nebály imigrace. Znalec islámu přináší nedobré zprávyRozevřená ženská ohanbí. "K*ndy proti fašismu". Takto feministky protestují proti Trumpovi a "fašistům"

ePortal.cz

Občanská válka na obzoru. Takovou svět ještě nezažilMigrace má řešení. Zkorumpovaní politici, neziskovkáři a sluníčkáři si to ale nepřejí

Eurabia.cz

Agitátorka pro EU a příliv muslimských imigrantů klidně obětuje životy polských obyvatel ....Měsíčně připlouvají do Evropy desítky tisíc mladých nadržených černoušků

FreeGlobe.cz

Sluníčkářská média se snažila oklamat čtenáře a vytvořit muslimského hrdinu. Podvod byl záhy bez problémů odhalen (+ foto)Manželka lucemburského má až neuvěřitelně malá prsa. Čím to může být? Ženy ostatních politiků ji hravě strčí do kapsy (+ foto)

Nezdravi.cz

Nehněvejte se! Přečtěte si, co hněv dělá s vaším organismemO obyčejné vodě, cholesterolu a o tom, proč je farmacie založená na lži. Rozhovor s dr. Batmanghelidjem

ParlamentniListy.cz

Režisér: Kopete do Richarda Krajča za Babiše? Aha, tak povím něco o OKD a Kalouskovi. A o umělcích, Báro ŠtěpánováSkandální report o migraci z Afriky: Tady nabírají černochy, tady je ,,uskladňují", tudy jezdí. Všichni vědí, nikdo nekoná
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan