Proč radikální feministky nikdy neprotestovaly proti zvěrstvům páchaným bojovníky Islámského státu na ženách a proti nerovnoprávnému postavení žen v muslimských společnostech...

Autor: Jaroslav Bašta | Publikováno: 9.2.2017 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Islamismus jako nejvyšší stadium feminismu?

Tato parafráze na název jedné brožury V. I. Lenina mě napadla, když jsem sledoval celosvětový Pochod za práva žen, který se konal 21. ledna, tedy v den jeho úmrtí. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

 
 
Zaujala mne jedna, zdánlivě paradoxní symbolika těchto akcí. Ve Washingtonu a ve Švédsku se demonstrantky i demonstranti ostentativně halili do hidžábů v barvách americké vlajky. V Berlíně, který byl v duchu německých historických tradic přímočařejší a dogmatičtější než zbytek světa, aktivistka z pódia dlouze prozpěvovala Alláhu akbar!, aby tak odsoudila mužský šovinismus.

Chápu to jako odpověď na otázku, kterou si již dlouho kladu nejen já, proč radikální feministky nikdy neprotestovaly proti zvěrstvům páchaným bojovníky Islámského státu na ženách a vůbec proti nerovnoprávnému postavení žen v muslimských společnostech. Vždyť v západním civilizačním okruhu po právní stránce ženy dosáhly plné rovnoprávnosti, každodenní praxe, bohužel, bývá jiná – stačí pomyslet na úroveň mezd. Ale ony si jako výraz svého odporu proti diskriminaci zvolily hidžáb, symbol podřízenosti žen mužům. A demonstrativně se hlásí k náboženství, které požadavek rovnoprávnosti obou pohlaví považuje za rouhání, které z ženských hlav spolehlivě vyženou tělesné tresty.

Přímočaré vysvětlení tohoto jevu není možné. Lze spekulovat o touze po návratu k tradiční společnosti a odmítnutí modernity, s jejíž přílišnou mírou svobody si nevědí rady. Nasvědčovalo by tomu sexuální chování nejmladší generace, která se vrátila k normám cudnosti obvyklé před sto lety. Možná jde jen o nový módní trend, stejně iracionální a bizarní jako byly ty již zapomenuté. Nejpravděpodobnější však je, že jsme došli na konec jedné historické epochy.

Islámský učenec Bassam Tibi: Zákaz nošení burky je v Evropě nutný! 

Náš svět se zase dostal na pomyslnou hranu a vůbec není jasné, zda se nevydá cestou svého opaku. Hrozí, že po dlouhých desetiletích liberalizace a globalizace spojené s postupným zánikem moderních států a tradičních politických stran, se vrátí někam zpět. Jeho budoucí formu nedokážu odhadnout. Jediné, o co v současné době opravdu jde, je, zda do té nepříliš lákavé budoucnosti  dokážeme přenést hodnoty, které již třetí století pozitivně definují Západ – rovnost občanů před zákonem a svobodu myšlení, vyznání, projevu a slova.

Není náhodou, že právě tyto hodnoty jsou napadány jak ze strany radikálních tzv. liberálních demokratů, tak radikálních islamistů. Ti první zpochybňují výsledky demokratických voleb, které jim nevyhovují, poukazem na nevzdělanost voličů, jejichž hlas by neměl mít stejnou váhu jako hlas elit. Navíc prostí lidé snadno podléhají působení ďábelské (pardon ruské) propagandy a elity by jim proto měly zprostředkovávat přístup k informacím prostřednictvím různých odnoží ministerstev pravdy. Zde můžeme vidět pozitivní vliv evropského humanismu ve srovnání s  islamisty, kteří to všechno mají definováno radikálněji a přehledněji. Demokracie od ďábla jest a ženy a nevěřící muži nejsou rovni věřícím. Rouhače je třeba usmrtit, takže jakápak diskuze o svobodě názorů a slova.

Náš svět se opravdu nečekanou rychlostí myšlenkově i politicky dělí, protože unipolarita se mění na mnohopolaritu, ve které se budou vytvářet nová nečekaná spojenectví, ale také nová nepřátelství. V tom nejhorším myslitelném scénáři se může v jiné podobě zopakovat rok 1917. Místo tehdejších bolševiků a jejich revoluce zaujme zdánlivě stejně iracionální islámské revoluční hnutí se svou avangardou islamistických teroristů podporovaných statisíci či miliony souvěrců v západní Evropě rozvrácené migrací. Na straně druhé se mohou sblížit v boji proti stejnému nepříteli konzervativní Trumpovy Spojené státy se stejně konzervativním Putinovým Ruskem.

Pro radikální feministky a současné vedení EU v čele s Německem to bude proplouvání mezi Scyllou a Charybdou. Můžeme jen doufat, že nepodlehnou hidžábovému mámení doopravdy.

 

Klíčová slova: islám
2092 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení
reklama

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Herec Stropnický jako Faust propadající pekluCo se bude dít, až trpělivost Putina, nebo občanů, Rusů, skončí? Stojíme hlaveň proti hlavni proti Rusku. Ano, musíme ctít své členství v NATO a musíme proto jít na Rusa, hřímá Stropnický...Bolivijský prezident vyhlásil totální nezávislost na bankách RothschildůSvou volbou vyžeňme ze sněmovny i ANO a ČSSD. Což se mi jako člověku, který od sametu až dosud vždy věrně volil ČSSD, píše těžko, ale nemohu jinak...

euPortal.cz

Naším nepřítelem není Moskva, ale naši nepřátelé jsou v mešitách Paříže a dalších evropských měst. EU musí být zničena. Drsný politik se rozjel a takto na to reagovali v Evropském parlamentu... NeopakovatelnéPrezident Francie Macron dále obviňuje Francouze, že jsou rasisté a "islamofobové" a má ve svém týmu islamisty... Mohamed je prý dobrý člověk

ePortal.cz

Díky Polákům se nám otevírá obrovská šance. Ani možná netušíte jaká!A už je to venku. Velmi známý český novinář je antisemita. Co na to pan Bakala?

Eurabia.cz

Podle muslimů je ženská obřízka znakem civilizovanosti - kdy to začnou dělat i u nás?Brusel imigraci nezastaví, a kdo na něj čeká, skončí po zásluze

FreeGlobe.cz

Bojovník proti rasismu a mluvě nenávisti sexuálně zneužíval dětiNová odborná zpráva potvrzuje: média hlavní stoky jsou jen slouhové mocných

Nezdravi.cz

Olivový olej zlepšuje paměť! Může také léčit nemoci?Čím víc jíš, tím víc hubneš! Potraviny se zápornými kaloriemi

ParlamentniListy.cz

Drsný propad Emmanuela Macrona: Naštval důchodce, odbory, pravici... Vlastně všechny. Situace je vážná, čtěteUprchlická krize: Kašlali jste na názory normálních lidí! Německá média pod útokem důležité studie
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan